W zakładce FAQ odpowiadamy na najczęściej zadawane przez pary pytania odnośnie naszych usług video ale i nie tylko, serdecznie zapraszamy do lektury.

Wolne terminy
Zdajemy sobie sprawę, że wybór kamerzysty, podobnie jak i fotografa w dzisiejszych czasach nie jest łatwy, do tego ogromna ilość ofert na rynku, dodatkowo powoduje mętlik w głowie. Główny sezon ślubny przypada na miesiące: maj, czerwiec, lipiec, sierpień oraz wrzesień i oczywiście te terminy są najczęściej wybierane przez młode pary nawet 2 lata wstecz. Dlatego też, polecamy zainteresowanie się takimi usługami tuż po ustaleniu daty ślubu w kościele, cerkwi czy urzędzie i podpisaniu umowy z salą, ponieważ zwiększy to Wasze szanse na zatrudnienie kamerzysty lub fotografa, którego portfolio najbardziej przypadło Wam do gustu lub ktoś z Waszych znajomych polecił te osoby.


Podpisanie umowy
Możemy to zrobić na dwa sposoby, pierwszy który najbardziej preferujemy to osobiste spotkanie, pozwoli nam ono bliżej się poznać lub drugi sposób ,,na odległość" przez wysłanie umowy na e-mail, ten wariant jest skierowany głównie do osób aktualnie przebywających za granicą lub mieszkających dalej od nas.


Skąd jesteście, czy można się z Wami umówić na spotkanie?
Mieszkamy w Białymstoku, oprócz rozmowy telefonicznej czy korespondencji przez FB lub e-maila, zapraszamy na niezobowiązujące spotkanie, z pewnością będzie ono korzystne dla obu stron, bliżej się poznamy, porozmawiamy o Waszym ślubie, oczekiwaniach, odpowiemy na inne pytania, opowiemy o filmowaniu, omówimy przykładowy film itp.


Czy w cenie zawarty jest koszt dojazdu?
Dojazd na wesela w cenie pakietu oferujemy do odległości około 100km od Białegostoku czyli do takich miast jak np. Siemiatycze, Hajnówka, Zambrów, Ostrów Mazowiecka, Łomża, Ełk, Grajewo, Augustów i okolice tych miejscowości. W przypadku dużych odległości dodatkowe koszty dojazdu ustalamy indywidualnie.


Czy możemy wnieść poprawki w filmie i jak długo przechowujecie kopię?
Tak oczywiście, po odebraniu filmu możecie nanieść jednorazowo bezpłatne kosmetyczne poprawki montażowe w terminie do 30 dni od daty jego otrzymania. Kolejne poprawki będą już płatne i indywidualnie wyceniane na podstawie charakteru zmian. Poprawki mogą dotyczyć podmiany scen na inne, wydłużania ujęć, bądź ich skracania wyłącznie w przypadku, gdy surowy materiał będzie na to pozwalał. Poprawki mogą też dotyczyć zmiany muzyki, ale nie mogą one wpływać na zmianę ogólnego charakteru montażu filmu, dlatego też podmieniony zostanie tylko utwór z drobnymi korektami obecnych ujęć. Kopia Waszego filmu będzie przechowywana przez nas do końca roku kalendarzowego w którym braliście ślub.


Jakiej długości będzie Nasz film z wesela i jak jest ,,zbudowany"?
Standardowo montujemy filmy o długości 60-120minut, w zależności od życzeń Klientów, ale i też nagranego surowego materiału. Film składa się z trzech części: przygotowania, ceremonia, zabawa weselna. Każdy film zawiera około 3 do 5 mini teledysków (np. przygotowania, przyjazd Młodego, przejazd Młodych na ceremonię, przejazd Młodych na salę itp.). Ponadto między wydarzeniami na sali dodatkowo wstawiamy kilka około 1-minutowych mini teledysków z ujęciami np. na zewnątrz obiektu, gości przy stolikach, drink baru, stołu biesiadnego, fotobudki, zabaw dzieci z animatorami lub inne atrakcje itp.


Ilu kamerzystów będzie na ślubie?
W zależności od wybranego pakietu usługę filmowania oferujemy z jednym lub dwoma kamerzystami, zalety pracy przez dwóch kamerzystów opisujemy w dziale OFERTA.


Czy używacie kamerki typu GOPRO?
Tak, filmowanie jest nie tylko naszym elementem zarobkowym ale również pasją, dlatego też jak tylko jest możliwość nagrania fajnych dodatkowych ujęć, to wtedy korzystamy także z możliwości jakie daje nam kamerka sportowa, montując ją np. w samochodzie lub na selfisticku.


Czy macie w ofercie ujęcia z drona?
Tak, zarówno w pakiecie z jednym, jak i dwoma operatorami oferujemy ujęcia z drona (m.in. miejsca zamieszkania, świątynie, sale weselne itp.), musicie jednak pamiętać, że w przypadku złej pogodny (deszcz, śnieg, silny wiatr) lub wyboru jednego operatora w niektórych sytuacjach wynikających z braku czasu, takich ujęć może prostu zabraknąć w Waszym filmie.


Od jakiej godziny zaczynacie filmowanie i o której je kończycie?
Filmowanie zaczynamy nie wcześniej niż od godziny 12:00, a kończymy około 1:00 lub na koniec oczepin, jeżeli się przedłużą. W tym przypadku nie będziemy domagać się od Was dodatkowych kosztów i doliczać np. za kolejną godzinę pracy.


Jaki jest zakres filmowania ślubu?
Reportaż obejmuje nagranie w dniu wesela m.in.: przygotowań, błogosławieństwa, ślubu, życzeń, przywitania Pary Młodej na sali, pierwszego toastu, pierwszego tańca, zabawy weselnej i konkursów, podziękowań rodzicom i chrzestnym, tortu weselnego, oczepin lub innych momentów w trakcie wesela na życzenie Pary Młodej.


Nagrywacie podziękowania Rodzicom?
Tak oczywiście, możemy również sfilmować podziękowania rodzicom, podobnie jak sesję plenerową czy narzeczeńską w innym dniu lub też nagrać poprawiny. Jesteśmy do Waszej dyspozycji oraz otwarci na wszelkie pomysły i propozycje.


Wywiady z gośćmi, czy możecie je nagrać na Naszym weselu?
Tak oczywiście, mamy taką usługę w pakiecie Exclusive z dwoma kamerzystami. Temat wywiadów nie jest jednak prosty, z kilkuletniego doświadczenia wiemy, że bardzo ciężko jest namówić Gości na takie ,,występy" z mikrofonem przed kamerą, nawet tych z najbliższej z rodziny. W związku z tym warto jest wcześniej porozmawiać i uprzedzić Rodzinę o takiej możliwości złożenia Wam przed kamerą życzeń, porad małżeńskich, wspomnień, pozdrowień itp.. W organizacji takich wywiadów mogą też pomóc Świadkowie, informując podczas wesela o takiej możliwości Waszych przyjaciół, znajomych czy krewnych. My oczywiście także użyjemy swoich wszystkich sposobów :) aby nagrać Wam takie wywiady.


Jak mamy zachowywać się podczas filmowania, czy będziecie nami kierować, pomagać i podpowiadać co mamy robić?
Staramy się przede wszystkim nagrywać ujęcia jak najmniej ingerując w Wasze naturalne zachowanie, każdy też inaczej reaguje na skierowaną w jego stronę kamerę i przede wszystkim dla Was jest to pierwszy ślub w życiu, a dla nas nie. Dlatego też próbujemy indywidualnie podchodzić do filmowanych osób, starając się na różne sposoby :) je wyluzować, żeby czuły się jak najmniej spięte podczas nagrywania. Odnośnie kierowania Wami, to tak szczególnie w trakcie przygotowań lub potem w takich momentach jak wejścia/wyjścia, ujęcia grupowe czy w plenerze, będziemy starali się udzielać Wam drobnych wskazówek i podpowiedzi, żeby filmowane przez nas kadry były jak najlepsze. W innych sytuacjach staramy się nagrywać bieżące wydarzenia z dystansu, oczywiście nie jesteśmy też ,,magikami" żeby stać się zaraz zupełnie niewidocznymi, czy z uwagi na wzrost wtopić się w tłum. W utrzymaniu odległości od Pary dużo zależy także od fotografa i jego stylu pracy.


Czy macie zezwolenie na filmowanie w kościele i latanie dronem?
Oczywiście, co roku aktualizujemy wszystkie dokumenty upoważniające do filmowania w kościele czy latania dronem, włącznie z dodatkowym ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków.


Na naszym ślubie będzie też fotograf, jak podchodzicie do współpracy?
W zakładce POLECAMY proponujemy kilku fotografów, z którymi współpracujemy i dobrze się znamy. Odnośnie nowych fotografów, to jesteśmy otwarci na współpracę, uważamy się za osoby komunikatywne, łatwo nawiązujące kontakty i staramy się zawsze dogadywać, bo przecież gramy w jednej drużynie dla Was i chcemy wykonać swoją usługę jak najlepiej, do tego w miłej i bezkonfliktowej atmosferze. Oczywiście zarówno żaden fotograf, jak i kamerzysta, nie jest w stanie wykonać reportażu ślubnego, żeby całkowicie zniwelować w niektórych momentach obecność w kadrze jednej ze stron. Jeżeli o nas chodzi, to lubimy nawet nagrywać fotografa w akcji, gdy robi Wam lub gościom zdjęcia czy to na przygotowaniach, grupowe, czy jakieś szybkie sesje przy sali, aby potem wykorzystać takie ujęcia w filmie do mini teledysków.


Czy używanie oświetlenia/lamp na sali?
Tak, posiadamy lampy filmowe montowane zarówno na kamerę (rzadko je używamy) jak i na statywach, z których korzystamy szczególnie podczas zabawy weselnej na sali. Oczywiście podobnie jak przy współpracy z fotografem również z dj-em czy zespołem staramy się na bieżąco dogadywać oraz rozmawiać w trakcie wesela o włączaniu/wyłączaniu naszego oświetlenia. Lampy filmowe pozwalają nam i fotograf też skorzysta :) nagrywać jak najlepszej jakości materiał, szczególnie na tzw. ,,ciemnych" salach, ponadto używamy ich tylko i wyłącznie gdy filmujemy, żeby też dać możliwość prezentacji swojego oświetlenia i efektów dla dj, zespołu czy fotografa. Oczywiście w takich momentach jak np. blok muzyki klubowej z pałkami świetlnymi, tort z zimnymi ogniami itp. wymagających wręcz ciemności, nasze lampy będą absolutnie wyłączone - mamy poczucie estetyki i staramy się również na filmie, oddać jak najlepiej powstały przy takich chwilach efekt wizualny.


Jak długo będziemy czekać na film?
Czas oczekiwania na film wynosi około 3-6 miesięcy, od daty ślubu lub nagrania sesji plenerowej.


W jakiej formie otrzymamy Nasz film?
Film + teledysk przekażemy Wam na nośniku typu pendrive z możliwością swobodnego kopiowania, w drewnianym spersonalizowanym pudełku.


Czy możecie Nam zgrać tzw. surowy materiał z Naszego wesela?
Tak oczywiście, możemy Wam skopiować zarówno nagrania video (2 kamery, dron, kamerka sportowa), jak i audio (3 rejestratory dźwięku) za dodatkową opłatą, ponieważ nie są one przedmiotem naszej umowy na reportaż ślubny. Pamiętajcie tylko, że do zgrania surowego materiału będzie potrzebny dysk przenośny o dużej pojemności.


Jak wygląda i w jakiej formie jest płatność za usługę filmowania?
Płatność za filmowanie mamy podzieloną na trzy części: 500zł zadatek przy podpisaniu umowy, główna cześć w dniu wesela (kwota zależy od wybranego pakietu), 500zł przy odbiorze gotowego materiału. Główną formą zapłaty jest gotówka, akceptujemy też rozliczenie przelewem, wariant do ustalenia przy podpisaniu umowy.

Aktualizacja na dzień 24.10.2023
Odpowiedzi na powyższe pytania mają charakter wyłącznie poglądowy i nie mogą stanowić przedmiotu umowy.